Swastyki na wystawie czasowej „Zaginione – Ocalone” w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie

Swastyki na wystawie Zaginione - Ocalone

Tytuł wystawy: Zaginione – Ocalone

Lokalizacja: Państwowe Muzeum Archeologiczne, ul. Długa 52, 00-241 Warszawa (Polska)

Termin: 17.03-8.09.2013

Godziny otwarcia: pn.-pt.: 9:00-16:00, sob.: nieczynne, niedz.: 10:00-16:00

Wstęp: w niedziele wstęp wolny; płatny od poniedziałku do piątku – bilet normalny: 12 zł., bilet ulgowy: 6zł.; sprzedaż biletów do godziny 15:00.

Swastyki:

http://swastyki.pl/2013/03/20/swastyki-na-urnie-glinianej-z-grobu-w-miechecinie-z-okresu-rzymskiego/

http://swastyki.pl/2013/03/20/zapinka-tarczkowa-krzyzowa-w-ksztalcie-swastyki-z-kielpina/

Fotografia: 17.03.2013 Marcin Klebba

Opis: 

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie w dniach 17 marca – 8 września 2013 r. zaprasza na wystawę Zaginione – Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich, zorganizowaną przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Prezentuje ona ponad 200 najciekawszych zabytków z niezwykle bogatego zbioru, którego dzieje stanowią gotowy materiał na powieść sensacyjną.
   Początki systematycznego gromadzenia pomorskiej kolekcji archeologicznej przypadają na 1. połowę XIX w. Przez kilkadziesiąt lat wciąż rozrastający się zbiór przechowywany był w Zamku Książąt Pomorskich. W 1912 r. został przeniesiony do nowego gmachu muzealnego przy Wałach Chrobrego, a 12 lat później zasilił powstające Prowincjonalne Muzeum Starożytności Pomorskich (Provinzialmuseum Pommerscher Altertümer), które w 1934 r. przemianowano na Pomorskie Muzeum Krajowe (Pommersches Landesmuseum). W instytucji tej zabytki znajdowały się do wybuchu II wojny światowej.
   W czasie wojny, z powodu zagrożenia miasta bombardowaniami, najcenniejsze eksponaty zostały ewakuowane i ukryte w kilku miejscach na terenie ówczesnej Prowincji Pomorze. Na wiele lat

wszelki ślad po nich zaginął, a prowadzone poszukiwania nie przynosiły żadnych rezultatów. Dopiero w latach 60-tych XX w. do szczecińskich muzealników dotarła oficjalna informacja, że część ocalałych z zawieruchy wojennej zabytków archeologicznych przechowywana jest za Odrą, w Museum für Ostmecklenburg w Stralsundzie. Wkrótce rozpoczęły się starania o dokonanie wymiany muzealiów z przedwojennych zbiorów, w ramach której strona polska miała przekazać znaleziska z terenów leżących obecnie w granicach Niemiec, a strona niemiecka eksponaty z obszarów stanowiących aktualnie terytorium Polski. Po długich negocjacjach dyplomatycznych ta niecodzienna wymiana doszła do skutku w 2009 r. Zabytki trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie, w którym wcześniej znalazło schronienie wiele dawnych kolekcji pomorskich.

   Prezentowane na wystawie przedmioty, datowane od epoki kamienia po wczesne średniowiecze,   zostały   dobrane   w   taki  sposób,  aby  w   pełni  ukazywały  bogactwo i różnorodność szczecińskiego zbioru. Są wśród nich wspaniałe ozdoby ze złota, srebra
i brązu: naramienniki, zapinki, bransolety i naszyjniki, a także dobrze zachowana broń, ciekawe naczynia oraz srebrne i złote monety. Wyroby te pochodzą z wyposażeń grobów, odkryć przypadkowych oraz znalezisk gromadnych, czyli skarbów.
    Jednym z najciekawszych zabytków jest wykonana w epoce kamienia laska magiczna z poroża jelenia, nazywana też laską władzy, na której wyryto schematyczny wizerunek ludzkiej postaci. Unikatową ozdobę w pomorskich zbiorach stanowi złoty naramiennik ze spiralnymi tarczkami, prawdopodobnie wyprodukowany na terenie dzisiejszego Siedmiogrodzie u schyłku epoki brązu (ok. 950-750 p.n.e.). Zwracają  też  uwagę  dwie  duże,  niezwykle   dekoracyjne zapinki  palczaste  z  V  w.  n. e.,  zrobione   ze   srebra i pozłocone.
    Maskotką i logo ekspozycji został bursztynowy niedźwiadek z epoki kamienia, znaleziony w 1887 r. w okolicach Słupska, przez prasę pomorską nazwany Żelkiem z powodu podobieństwa do żelowego cukierka. Badacze przypuszczają, że figurka ta mogła być talizmanem przynoszącym pomyślność łowcy niedźwiedzi. Przed II wojną  światową  miś  był  ulubieńcem mieszkańców   miasta,   pisano  o  nim  wiersze  i  bajki, a miniaturki i naśladownictwa zwierzaka były lokalną pamiątką turystyczną. Obecnie kopia figurki, określanej też jako Niedźwiadek Szczęścia, zdobi ratusz Słupska.

   Wystawie towarzyszy obszerny, polsko-angielski katalog oraz kiosk multimedialny, które umożliwiają zapoznanie się z całą odzyskaną kolekcją, okolicznościami odkrycia poszczególnych przedmiotów oraz ich datowaniem.

   Na poświęconej ekspozycji stronie www.zaginione-ocalone.pl dostępne są dodatkowe informacje na temat szczecińskiego zbioru oraz prezentacje niektórych zabytków w formacie 2D i 3D.

Źródła:

http://www.pma.pl/

http://www.zaginione-ocalone.pl/

 

3 komentarze do “Swastyki na wystawie czasowej „Zaginione – Ocalone” w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.