Ornament swastykowy na katedrze Sweti Cchoweli w Mccheta w Gruzji

Lokalizacja: Mccheta (Gruzja)

Datowanie: 1010-1029 katedra wzniesiona przez gruzińskiego architekta Arsakidze za czasów panowania króla Giorgiego II (średniowiecze)

Przynależność kulturowa: kultura gruzińska

Ornament swastykowy: prawoskrętny

Fotografia: 2011 Krystyna Stępniewska

Opis:

Mccheta była kiedyś stolicą Gruzji, czego zupełnie po niej nie widać. Stare miasto zostało zbudowane od nowa za olbrzymie pieniądze z UNESCO jest więc tak naprawdę młodsze od całej reszty miasta. Teraz znajdują się tam najdroższe mieszkania w okolicy i każdy bogaty Gruzin z Tbilisi chce się tam przeprowadzić. Jedynym rzeczywiście starym budynkiem jest kamienna katedra Sweti Cchoweli. Wyczytaliśmy w przewodniku, że na zachodniej części południowej elewacji katedry znajduje się swastyka, którą bardzo chciałam sfotografować ze względu na naszą misję. Po kilkukrotnym obejściu katedry dookoła, wspomagając się mapą, przewodnikiem i kompasem (co wzbudziło też zainteresowanie innych turystów) udało nam się odnaleźć ornament ze swastyk.

http://wschod.blogspot.com/2011/08/mccheta.html

Obecnie istniejąca katedra z XI. wieku została wzniesiona w układzie kopułowo-krzyżowym, typowym dla gruzińskiego budownictwa sakralnego. Do budowy użyto żółtego piaskowca. Fasadę zdobią liczne płaskorzeźby.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sweti_Cchoweli

Źródła:

http://wschod.blogspot.com/2011/08/mccheta.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sweti_Cchoweli

http://www.flickr.com/photos/ahorcado/sets/72157631777122612/with/8472326899/

1 komentarz do “Ornament swastykowy na katedrze Sweti Cchoweli w Mccheta w Gruzji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.